یک مطالعه جدید نشان می دهد که با کاهش سطح اکسیژن در دریاچه های آب شیرین جهان به دلیل تغییر آب و هوا ، ممکن است ماهی تنفس کند.

پیتر لیویت ، زیست شناس از دانشگاه رجینا که یکی از نویسندگان این تحقیق است ، گفت: “زمین گرمتر می شود. و هر طور که اتفاق می افتد ، دریاچه ها توانایی کمتری در نگهداری اکسیژن دارند. و اکسیژن برای هر موجود زنده ضروری است.”  “ماهی ها می توانند نفس کمتری بکشند. و این تقریباً روی همه چیز در دریاچه تأثیر می گذارد.”

این مطالعه با هدایت استیون جین ، دانشجوی دکترای م Instituteسسه پلی تکنیک رنسلر در تروی ، نیویورک ، تغییرات سطح اکسیژن در 393 دریاچه معتدل را بین سالهای 1941 تا 2017 بررسی کرد. آنها بیشتر در ایالات متحده و اروپا بودند ، اما شامل یک زوج در نیوزیلند و سه مجموعه در کانادا:

دریاچه های نزدیک مرکز علوم زیست محیطی دورست در مسکوکا ، اونت.

IISD Experimental Lakes area نزدیکی Kenora، Ont.

دریاچه های رودخانه Qu’Appelle در جنوب ساسکاچوان.

مشکل چقدر بد است؟

محققان دریافتند که از 1980 تا 2017 ، سطح اکسیژن حدود 5 درصد در نزدیکی سطح و 19 درصد در آب های عمیق کاهش می یابد در ژورنال Nature گزارش شده است هفته گذشته

افت سطح اکسیژن در دریاچه ها 2.75 تا 9.3 برابر بیشتر از آن است افت اکسیژن در اقیانوس های جهان، که همچنین باعث نگرانی دانشمندان در مورد سلامت موجودات آبزی شده است.

این واقعیت که آب نمی تواند اکسیژن زیادی را در دماهای بالاتر نگه دارد ، عامل اصلی در کاهش سطح اکسیژن در دریاچه ها و اقیانوس ها است.  هنگامی که آبهای سطحی گرم می شوند ، آنها کمتر با آبهای عمیق تر مخلوط می شوند و جریان اکسیژن پایین را مختل می کنند.

به عنوان بخشی از یک برنامه نظارت بر جلبک ها ، یک دستگاه نمونه برداری در دریاچه ای در مسکوکا ، انتاریو پایین می آید. (شورای حوضه آبریز مسکوکا)

یک مشکل دیگر در مورد دریاچه ها وجود دارد: با تغییر آب و هوا و مواد مغذی اضافی ، مانند فاضلاب و کودها ، جلبک ها رشد بیشتری می کنند ، سپس می میرند و تجزیه می شوند ، در نتیجه غرق می شوند و اکسیژن مصرف می کنند.

Livit می گوید دریاچه واسکانا در ساسکاچوان یکی از سریعترین دریاچه های از دست رفته است و آن را در میان 153 دریاچه 393 مورد مطالعه قرار داده است.

لویت گفت: “بنابراین ما در هر دهه حدود 10 درصد ضرر می کنیم. این رقم بزرگی است.”

به طور کلی ، عمیق ترین قسمتهای دریاچه که سریعترین میزان اکسیژن را از دست می دهند ، همچنین مکانهایی هستند که بزرگترین نمونه ماهی در آنها زندگی می کنند ، که در ماهیگیری ورزشی ارزش زیادی دارند.

لویت گفت: “اگر اکسیژن را از آب عمیق از دست دهید و آنها را مجبور کنید به آب گرم بروند ، برای آنها اصلاً خوب نیست.”

در بعضی موارد ، گونه هایی جایگزین آنها می شوند که تحمل بیشتری نسبت به سطح اکسیژن کم دارند ، از جمله گونه های مهاجم.

براساس مرکز واسکانا ، پارک شهر محل دریاچه واقع شده است ، با نمونه گیری از دریاچه واسکانا در سال 2011 فقط شاخه های سفید معمولی یافتند.  و از آن زمان ، کپور معمولی افزایش یافته است.  هیچ یک از ماهی ها گونه های بازی نیستند.

تغییرات اخیر در دریاچه ها همچنین در منطقه مسکوکا در انتاریو مشهود است ، جایی که شورای حوزه محلی در مطالعه جدید شرکت نکرد اما نظارت بر جلبک ها در تعدادی از دریاچه ها را به عنوان بخشی از یک پروژه آزمایشی 2019 آغاز کرد.

شکوفه های جلبک ها به مشکل کمبود اکسیژن در دریاچه ها کمک می کند.  وقتی جلبک ها می میرند ، آنها به پایین فرو رفته و پوسیده می شوند و در این مرحله اکسیژن مصرف می کنند. (شورای حوضه آبریز مسکوکا)

ربکا ویلیسون ، که در حال کار بر روی این پروژه است ، گفت که شکوفایی بیشتر جلبک ها در مسکوکا و انتاریو گزارش شده است.

وی گفت: “و احتمالاً بسیاری از اینها ناشی از تغییر شرایطی است که در تغییرات آب و هوایی شاهد آن هستیم.”  وی گفت ، در هوای گرم و خشک ، شکوفه های جلبک ها در دریاچه هایی اتفاق می افتد که قبلاً هرگز آنها را نداشته اند ، از جمله در آنهایی که سطح مواد مغذی کم و در اواخر سال دارند.

برخی از این شکوفه ها ممکن است سمی باشد ، مقامات را وامی دارد تا به مردم دستور دهند که در آب ننوشند و شنا نکنند.  وی گفت: “مطمئناً تأثیر زیادی در لذت بردن آنها از دریاچه دارد.”

چگونه تأثیر را کاهش دهیم

لیویت گفت که روش های بالقوه ای برای کاهش تأثیر کاهش اکسیژن در دریاچه ها وجود دارد.

سریعترین راه حل نصب پمپ ها یا سایر دستگاه ها برای افزایش گردش آب است.

وی گفت: “اما آنها گران هستند و فقط روی سیستم های نسبتاً کوچک بسیار خوب عمل می کنند.”

تماشا کنید |  مطالعات نشان می دهد که سطح اکسیژن در دریاچه های آب شیرین به دلیل تغییر آب و هوا در حال کاهش است:

تغییرات آب و هوایی باعث می شود دریاچه های کانادا اکسیژن بسیار سریع تری نسبت به اقیانوس های جهان از دست دهند. 2:02

راه حل میان مدت کاهش مواد مغذی اضافی است که با تغییر کاربری زمین ، کشاورزی و تصفیه فاضلاب به دریاچه ها می ریزد.

لیویت گفت: “همیشه انجام کارها به روش آلوده کننده کمتر یک مزیت تکنولوژیکی دارد.”  “اما به نوآوری کمی نیاز دارد و می تواند در سطح جامعه یک چالش باشد.”

همچنین برای دیدن اثرات زمان می برد – احتمالاً 20 تا 30 سال ، او تخمین می زند.  وی گفت ، اما باز هم نتیجه خواهد داد.

“من دوست دارم که مردم در آینده کمی گسترده تر در مورد آنچه می خواهند محیط برای بچه هایشان طی 30 سال باشد فکر کنند.”

ویلیسون گفت: افرادی که در سواحل زندگی می کنند می توانند با افزایش مقدار گیاهان بومی و پوشش گیاهی طبیعی در زمین خود کمک کنند.

“هر چقدر بتوانیم این ماده طبیعی را حفظ کنیم ، محیط زیست ما در برابر هرگونه تغییر ممکن است بهتر و مقاوم تر باشد.”

لویت پیشنهاد داد ، حتی این تصمیمات نیز فقط یک اثر موقتی خواهد داشت.  “راه حل طولانی مدت این است – خوب ، ما باید گازهای گلخانه ای را تنظیم کنیم.”

داوطلبان جیک نولز و امیلی کرودر به عنوان بخشی از یک برنامه نظارت بر جلبک ها ، از دریاچه ماسکوکا نمونه آب می گیرند. (شورای حوضه آبریز مسکوکا)